Zirgu labturība II Bioloģiskā daudzveidība
Zirgi ir zālēdāji, tie ir pielāgojušies nepārtrauktai barības uzņemšanai, kas nodrošina uzturu ar zemu olbaltumvielu un augstu šķiedrvielu saturu. Ideālā gadījumā zirgiem vajadzētu 16-18 stundas dienā ganīties un uzņemt ar šķiedrvielām bagātu zāli, augus un garšaugus, tādējādi radot dabisku bioloģisko daudzveidību uzturā.
Bioloģisko daudzveidību pļavās nosaka augu sugu bagātība zālājā. Dabiskajās pļavās mājo izcila dabas daudzveidība – vienā kvadrātmetrā var būt pat līdz 50 dažādām augu sugām.
Dabiskās pļavas, kuros ir daudz dažādu augu, garšaugu un savvaļas ziedu, ir visveselīgākais ganību veids zirgiem. Latvijā tās saglabājušās vien 0,7% Latvijas teritorijas.
Bioloģiskās daudzveidības ieguvumi
Bioloģiski daudzveidīgi zālāji un pļavas, kas satur dažādas augu sugas, garšaugus un savvaļas ziedus, zirgiem sniegs plašu vitamīnu, minerālvielu un svarīgu antioksidantu klāstu, palīdzot uzlabot veselību un stiprināt imunitāti. Turklāt tradicionālajos savvaļas augos, kas sastopami dabiskajās pļavās, ir mazāk cukura un kaloriju nekā uz parasto lopabarības sēklu maisījumu, kas pamatā veidoti no airenēm un āboliņa, balstītās ganībās, tādējādi samazinot aptaukošanās un laminīta iespējamību.
Iespējams, vislielākais ieguvums, nodrošinot zirga uzturā plašu barības bioloģisko daudzveidību, ir tās ietekme uz zirga resno zarnu mikrobiomu.
Pētījumi liecina, ka resno zarnu mikrobiomu veido dažādas baktēriju sugas. Šī daudzveidība ir saistīta ar veselīgu mikrobiomu, savukārt daudzveidības samazināšanās ir saistīta ar gremošanas slimībām un traucējumiem. Daudzveidīgs uzturs veicina daudzveidīgu mikrobiomu, kas savukārt veicina veselīgu zarnu mikrobiomu, un veselīgs zarnu mikrobioms = vesels zirgs.
Padomi bioloģiskās daudzveidības vairošanai zirga uzturā.
Plašāku bioloģisko daudzveidību zālājā var panākt ar prātīgu un labu saimniekošanu:
Izvairīties no mēslošanas- samazinot augsnes auglību, tiks palielināta to augu sugu daudzveidība, kas pielāgojušās augt ar barības vielām trūcīgā augsnē. Samazināsies aireņu daudzums un savvaļas ziedi un augi spēs labāk konkurēt, tādējādi radot daudzveidīgāku zālāju
Iespēju robežās rotējot ganības, no aprīļa līdz novembrim neganīt kādā ganību platībā, lai ļautu savvaļas ziediem un augiem uzziedēt un izsēties.
Izvairīties ganīt zālē, kas ir zemāka par 2,5cm, jo tas var radīt bojājumus un radīt augu sugu samazinājumu.
Regulāri tīrīt ganību zonas, kur zirgi atrodas koncentrēti, no izkārnījumiem. Zirgi izvairīsies ganīties šajās teritorijās, tādējādi radot lielāku ganību slodzi citās platībās. Ja mēsli netiek novākti, ganībās nonāk barības vielas, kaitējot jutīgākiem augiem.
Bioloģiskā daudzveidība ganībās ne tikai sniegs labumu zirgiem, bet arī pozitīvi ietekmēs savvaļas dzīvniekus, nodrošinot dzīvotni putniem, tauriņiem, bitēm un citiem dzīvniekiem.
Zviedru pētījumā trīs gadu laikā pētnieki konstatēja, ka atsākot ganīšanu pamestos zālājos, novēro kopienas ruderālo pazīmju pieaugumu (lielāks lapu izmērs un zemāks augu augstums) salīdzinājumā ar ruderālo pazīmju samazināšanos nepļautajās vietās. Arī sugu bagātība bija lielāka ganītos laukumos nekā neganītos. Turklāt vidējais bišu un tauriņu sugu skaits un laiks, ko tie pavadīja barojoties un atpūšoties ganītos parauglaukumos, bija lielāks nekā neganītos parauglaukumos. Ganību parauglaukumos novēroto tauriņu un bišu sugu skaits palielinājās līdz ar novēroto augu bagātību. Tātad varam secināt, ka ne vien bioloģiskā daudzveidība ir zirgam labvēlīga, bet zirgu ganīšana ir labvēlīga bioloģiskajai daudzveidībai.
https://besjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1365-2664.13338
https://smarthorsenutrition.com/biodiversity-the-key-to-equine-health/
https://grasslife.lv/wp-content/uploads/2021/07/LABOTS_26.07.21_AUGI_WEB.pdf