Zirgu labturība II Navikulārais sindroms
Navikulāro sindromu visbiežāk diagnosticē pieaugušiem zirgiem 4-15 gadu vecumā. Tas ir vairāk izplatīts dažu šķirņu zirgiem (piemēram, siltasiņu šķirnes zirgiem, Quarter horse un tīrasiņu zirgiem) un reti sastopams citu šķirņu zirgiem (piemēram, arābiem, frīziem).
Uzbūve
Navikulāro aparātu veido 5 struktūras:
- Navikulārais kauls
- Dziļā digitālā saliecējstiegra (DDFT), kas virzās lejup pa kājas aizmugurējo daļu, pāri navikulārajam kaulam un pēc tam pievienojas naga kaulam jeb P3.
- Navikulārā bursa, kas darbojas kā spilvens starp navikulāro kaulu un DDFT.
- Kolaterālā sezamkaula saite (CSL), kas piestiprina navikulāro kaulu pie vainagkaula (vidējās falangas) jeb P2.
- Sezamkaula impara saite (CSIL), kas piestiprina navikulāro kaulu pie naga kaula jeb P3.
Foto: https://vetmed.illinois.edu/wp-content/uploads/2021/04/naviculargif.gif
Cēloņi
Pašlaik precīzs navikulārā sindroma cēlonis nav zināms. Navikulārā kaula bojājumi var rasties asins apgādes traucējumu vai kaula traumas dēļ. Bojājumi var rasties dziļājā saliecējstiegrā, navikulārājā bursā vai navikulārajās saitēs, kā rezultātā rodas sāpes un klibums.
Tāpat kā citu klibumu gadījumā, visdrīzāk, cēlonis ir vairāku faktoru kombinācija. Iespējams nozīme ir zirga uzbūvei- vairāki gadījumi novēroti zirgiem ar smagā tipa ķermeņa uzbūvi, stāviem un maziem nagiem.
Daudzi slimie zirgi ir bijuši nodarbināti disciplīnās, kurās ir liela slodze priekškājām (konkūrs, ropings, reinings) vai strādājuši uz cieta vai akmeņaina pamata (zirgi parādēs, pajūgu zirgi pilsētās)
Kā vēlviens iespējamais cēlonis minēta neregulāra nagu apkope, nelīdzsvaroti nagi vai nepārdomāta kalšana.
Simptomi
Visbiežākais simptoms ir klibums. Klibums var parādīties tikai laiku pa laikam vai tad, kad zirgs tiek trenēts uz cieta pamata vai mazā aplī. Zirgi var stāvēt ar sāpīgāko kāju izvirzītu priekšā otrai kājai.
Raksturīgs saīsināts soļu garums, sperot soli piezemēšanās ar purnagalu pa priekšu, sāpes stara centrālajā trešdaļā.
Zirgiem var būt saīsināts solis uzreiz pēc iznākšanas no staļļa vai iesildīšanās laikā. Hroniskākos gadījumos zirgs, kuram agrāk bija plašs solis, kļūst “kokaināks” un mazāk plūstošs, jo zirgs “triec” pirkstgalu, lai noņemtu spiedienu no kājas aizmugurējās daļas.
Diagnostika
Diagnoze tiek noteikta, pamatojoties uz anamnēzes, simptomu, nervu blokādes un rentgenogrāfijas rezultātiem.
Anamnēzē konstatēts neliels, atkārtots klibums var liecināt par navikulāro slimību. Zirgam pārvietojoties no sākuma piezemējas purngals, tas cenšas nelikt svaru uz papēžiem (pretēji laminītam), kordojot vai pārvietojoties aplī, klibums ir izteikāks uz iekšējās kājas.
Lokālas anestēzijas ievadīšana (blokāde) ap nerviem, kas inervē naga aizmugurējo daļu vai navikulārajā bursā, mazinās klibumu, kas saistīts ar navikulāro slimību.
Rentgenogrammā var atklāt navikulārā kaula bojājumus, taču kaulu izmaiņas var būt grūti interpretējamas, jo atšķirās viedokļi par naga kaula izskata “normu”.
Par precīzāko diagnostikas metodi navikulārā sindroma gadījumā min magnētisko rezonansi, taču šīs metodes pieejamība visā pasaulē ir ierobežota, tādēļ diagnostiku veic pamatojoties uz iepriekš minēto diagnostikas veidu kopumu.
Ārstēšana
Visbiežākās ārstēšanas metodes:
- Kortekosteroīdu injekcijas naga kaula locītavā vai navikulārajā bursā iekaisuma mazināšanai
- Ilgstošas iedarbības pretsāpju līdzekļi
- Bifosfonāti
- Nagu kopšana
Zirgu ar navikulāro sindromu nagu kopšana ir diskutabls temats. Pamatā ir divi virzieni kā pieiet zirgu nagu kopšanai. Viens virziens fokusējas uz koriģējošo kalšanu, otrs fokusējas uz regulāru “barefoot” griešanu, pakāpeniski saīsinot pirkstgalu un papēdi un atjaunojot stara un naga “spilvenu” funkcionalitāti. Šajā procesā lietderīga ir zābaciņu lietošana.
Jāpatur prātā, ka navikulārais sindroms nav vienkārša slimība un katram zirgam bojājums var būt citā naga struktūrā vai struktūrās, tādēļ ārstēšana ne vienmēr būs vienlīdz efektīva un katram zirgam nepieciešams pielāgot individuālu ārstēšanu.
Izmantotie avoti:
https://ker.com/equinews/navicular-syndrome-horses/
https://thehorse.com/features/navicular-syndrome/
https://www.theholistichorse.com/managing-navicular-syndrome/
https://vcahospitals.com/know-your-pet/navicular-syndrome-in-horses
https://www.msdvetmanual.com/musculoskeletal-system/lameness-in-horses/navicular-disease-in-horses
https://vetmed.illinois.edu/2020/09/11/navicular-syndrome/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21882161/