Zirgu labturība II Gaisa rīšana
Foto: Dabas zirgu arhīvs
Cēloņi
Gaisa rijējiem ir pierādīts augstāks stresa hormona – kortizola līmenis. Šiem zirgiem novēro arī augstāku endorfīnu līmeni, kas ir zināmi kā “labsajūtas” hormoni, tādējādi grūti noteikt vai zirgi rij gaisu frustrācijas vai labsajūtas dēļ.
Šādas uzvedības cēloņi ir ļoti daudz. Tas ir saistīts ar smadzeņu darbības traucējumiem; gremošanas trakta kairinājumu, pārāk daudz koncentrātu uzturā; psiholoģiskām traumām pie atšķiršanas, turēšanu individuālos boksos bez iespējas pavadīt laiku aplokā vai kontaktējoties ar citiem zirgiem. Pētījumos un aptaujās kā galvenie cēloņi tiek minēti garlaicība, stress vai ieradums. Ir pieņēmumi, ka uzvedības pārņemšana var būt “noskatīta” no dominantākiem vai hierahijā augstākiem zirgiem. Šādam pieņēmumam šobrīd nav zinātnisks pamatojums.
Komplikācijas
Viena no būtiskākajām komplikācijām ir priekšzobu bojājumi. Kā komplikācijas tiek minētas arī gastroduodenālās čūlas.
Lielākoties, gaisa rīšana neietekmē zirga labturību un tai nav nepieciešama ārstēšana.
Gandrīz 10% kumeļu 20 nedēļu vecumā, kad tiek atšķirti un turēti boksā, sāk rīt gaisu. Kumeļiem, kas tiek turēti ganībās šādu uzvedību nenovēro.
Diagnostika
Gaisa rīšanu var diagnosticēt, novērojot uz sētām un citām horizontālām virsmām iztrūkstošus U - veida gabalus. Zirgiem novēro nodilušus priekšzobus un palielinātus kakla muskuļus. Parasti gan zirga aprūpētājs var vizuāli novērot gaisa rīšanu.
Ārstēšana
Gaisa rīšanu ir grūti apturēt, "izārstēt". Tā kā nereti uzvedības cēloni nav iespējams noteikt, nav iespējams novērst problēmas sakni. Dažkārt uzvedība ir tik ļoti nostiprinājusies, ka pat novēršot primāro cēloni, uzvedība saglabājas.
Dažkārt uzvedības novēršanai izmanto fizikālas metodes - gaisa pretrīšanas kakla siksnas, uzpurņus, noņemot horizontālas virsmas, lietojot elektrisko ganu vai virsmas pārklājot ar negaršīgām vielām.
Tiek uzskatīts, ka gaisa rīšana ir stresa pārvarēšanas mehānisms, tādējādi liedzot šo uzvedību, tas var radīt vairāk stresa un lielākas komplikācijas kā gaisa rīšana.. Nereti zirgi vēl aktīvāk rij gaisu pēc tam, kad visi ierobežojumi ir noņemti.
Ir izstrādātas ķirurģiskas ārstēšanas metodes, taču tām ir neviennozīmīgi rezultāti.
Farmakoloģiskai ārstēšanai ir labi rezultāti, taču nepieciešams veikt vairāk pētījumu blakusefektu un toksicitātes noteikšanai.
Secinājumi
Ieteicamā pieeja gaisa rīšanas menedžēšanai ietver palielinātu rupjās barības daudzumu, samazinātu koncentrātu daudzumu, ilgāku laiku aplokā/ganībās un lielākas socializācijas iespējas.
Dabas zirgu PIEREDZE
- 24/7 pieejama cietā barība – vasarā ganību zāle, ziemā siens;
- 24/7 dzīve barā, kopā ar sugasbrāļiem;
- koncentrēta barība/spēkbarība minimālā apjomā;
- lai zirgs, kurš rij gaisu, justos labi, vide tam apkārt ir speciāli jāpielāgo, piemēram, siena barotavu konstrukcijas veidotas īpaši izturīgas – pamats no metāla kvadrātcaurulēm, malas no 2collīgiem koka dēļiem, tādējādi nodrošinot gan izturību pret gaisa rijēju kodieniem, gan vienlaikus maksimāli saudzējot viņu zobus;
- gandrīz visās aploku sistēmās esam pārgājuši uz to, ka izolatori priekš augšējās elektriskā gana rindas tiek skrūvēti nevis koka mieta sānā, kā tas ir ierasts, bet augšgalā. Tādējādi novēršot to, ka zirgs, rijot gaisu, izkustina vai nolauž mietu. Tai pat laikā aplokos ir gana brīvstāvošu koku, uz kuriem var brīvi realizēt gaisa rīšanu;
- regulāra zobu veselības kontrole;
- nodrošinot visus augstākminētos apstākļus koliku risks, kas raksturīgs zirgiem, kas rija gaisu, ir samazināts līz minimumam jeb ir tikpat liels kā jebkuram citam zirgam;
- neviens no āra zirgiem nav sācis rīt gaisu, tāpēc, ka barā dzīvo gaisa rijēji.
https://ceh.vetmed.ucdavis.edu/health-topics/cribbing